Czy to tylko smutek czy już depresja?

Czy odczuwanie silnego smutku to już depresja?

O ile chyba każdy słyszał o depresji, to niewiele osób wie, co to stany depresyjne. W przeciwieństwie do depresji stany depresyjne są silnie związane z wydarzeniem w naszym życiu i tym jak sobie z nimi radzimy. Mogą one pojawiać się w reakcji na krytykę w pracy lub powstać w wyniku kłótni z bliską nam osobą.

Przyczyną odczuwanych stanów depresyjnych mogą być niewyrażone uczucia złości, strachu. Mogą one być konsekwencją frustracji czy lęku związanego z realizowaniem swoich potrzeb np. seksualnych. Objawy mogą przypominać depresję, jednak to co je od niej odróżnia, to cykliczność wokół określonych tematów, które wywołują u nas złe samopoczucie. W przeciwieństwie do depresji w stanach depresyjnych naprzemiennie występuje smutek z brakiem nadziei wraz z silnym lękiem oraz złością.

Przemijanie oraz powracanie stanów depresyjnych sprawia, że bardzo często są one błędnie diagnozowane jako zaburzenia afektywne dwubiegunowe. W przeciwieństwie jednak do depresji oraz zaburzeń afektywnych dwubiegunowych stany depresyjne nie ustępują pomimo przepisanych leków przez psychiatrę.

Najczęściej stany depresyjne występują przy zaburzeniach osobowości, ale mogą również wytypować u osób, które dobrze sobie radzą w życiu. Trzeba wspomnieć, że obniżony nastrój wpływa na nasze funkcjonowanie w relacjach z bliskimi, naszą pracę, życie seksualne, czerpanie radości z życia oraz uniemożliwia nam zaangażowanie w zainteresowania. Pomimo tego, że stany depresyjne mogą wydawać się mniej dokuczliwe, jak depresja czy zaburzenia afektywne dwubiegunowe, to w skrajnych wypadkach mogą doprowadzić do prób samobójczych oraz samookaleczeń.


„W życiu nie chodzi o to, by unikać upadków, ale o to, by wstać za każdym razem, kiedy upadniemy.”

~ Albert Einstein

Co zrobić kiedy smutek zdominuje nasze życie?

Pierwszy krok jest najtrudniejszy ale zarazem najważniejszy i polega on na przerwaniu izolacji i zamykaniu się na inne osoby. Nie mam tu na myśli wzbogacania naszego życia towarzyskiego poprzez nowe znajomości, ale zwierzenie się zaufanej osobie ze sowich problemów. Często rozmowa pozwala dostrzec, że istnieją sposoby udzielania pomocy osobom, które borykają się z problemem silnego smutku, dzięki czemu takie osoby czują się mniej bezradne i zagubione.

Należy tu wskazać na możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy, a możliwości jest dużo. W pierwszej kolejności wspomnę o interwencji kryzysowej oraz telefonach wsparcia, które mogą doraźnie pomóc osobom szukającym pomocy i gwarantując im przy tym anonimowość. W dalszej perspektywie konieczna będzie konsultacja z psychiatrą lub doświadczonym psychoterapeutą.

Michał Tkaczyk - Certyfikowany Psychoterapeuta Poznań
Michał Tkaczyk – Psycholog, Psychoterapeuta

Co oferuje terapia?

Udając się na psychoterapię mamy gwarancję, że zostaniemy wysłuchani oraz zostanie podjęta dokładna analiza problemu. Na pierwszym spotkaniu warto wspomnieć, czy korzystaliśmy z pomocy psychiatry i czy zostały nam zapisane leki. Jest to bardzo istotne ponieważ pozwala specjaliście określić, na jakim etapie jest leczenie oraz opracować plan pomocy.

W obecnych czasach, gdzie duży nacisk kładzie się na biologiczne podłoże problemów psychicznych oraz szybkie rezultaty leczenia, brak poprawy przy braniu leków może wywoływać u pacjentów poczucie, że ich „przypadek” jest beznadziejny i nasilać przekonanie, że nic im już nie pomoże. Taka sytuacja nie jest spowodowana brakiem dostępnych metod leczenia, czy nieskutecznością zażywanych leków, ale wymaga zmiany podejścia do leczenia.

Terapia oferuje szeroką diagnozę oraz dopasowanie metody leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta. Chociaż psychoterapia może wydawać się długotrwałym i żmudnym procesem to pozwala się uporać z objawami, koncentrując się na źródłach problemu, które wywołują stany depresyjne.